Owyhee picture jasper Rough

 

This material available for $50/lb.

This material is available for $95/lb.

Attempts at mining this year were basicaly futile with only about 125 lbs recovered after 3 weeks of digging. Season prices are up to $125/ lb.

The reason for the higher prices is the mine has been buried and closed.


 

Home| Jasper | Agates |Opal | Facet Materials | Finished Gems | Finished Jewelry
Collectables & Collections | Specials | Equipment | People Stories
Ordering Info | E-mail Us